Derneğimiz Hakkında

DERNEĞİMİZ HAKKINDA


Zaman içerisinde derneğimiz dışında birçok malûl, gazi, şehit dul ve yetimleri derneği kurulmuş ve bir nevi dernek enflasyonu yaşanmıştır.
Aynı amaç uğruna faaliyet gösteren bu dernekler 1983 gün ve 18081 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2847 sayılı kanunla Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adı altında birleşmeleri hüküm altına alınmıştır.

Dernek, Merkezi Paris/Fransa’da bulunan Dünya Eski Muharipler Federasyonu’nun kurucu üyesidir. Derneğimizin özel günleri 27.06.2002 tarih ve 4768 sayılı kanunla 18 Mart Şehitler Günü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlanmaktadır.

Ayrıca, tüzüğümüz gereği 26 Ağustos Özel Şeref Günü olarak kutlanmaktadır. Zaman içerisinde derneğimizin, Samsun halkının teveccühünü kazanarak şehidiyle, gazisiyle bütünleşmesi ilk gayemiz olacaktır.

Kamu yararına çalışan derneğimiz; Cumhuriyetimizin temelleriyle oynamayan, manevi değerlerimize saygılı her kurum ve kuruluşla ortak hareket ederek; yetişen gençlerimize vatan, millet, bayrak bilinci ile toprak bütünlüğümüz ve tam bağımsızlığımız ve manevi birlikteliğimiz hususunda çeşitli etkinlikler düzenleyecektir.

Bizler; bağımsızlığımız, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, bayrağımızın ilelebet dalgalanması, Cumhuriyetimizin bekası için inançlarımız uğruna görevlerimizi yerine getirdik.

Terör olaylarının kaynağı, ülkemizin jeopolitik yapısı ve soğuk savaşın etkileriyle ilgi projelerimizi Türkiye ve Samsun halkıyla paylaşarak gençlerimizi bu tehlikelerden uzak tutmaya çalışacağız.

Bu topraklar binlerce yıldan beri Türk topraklarıdır. Bedeli kanla ödenmiştir. Bu toprakları geri alma hayali kuranlar, her şeyden önce bu bedeli ödemeyi göze almalıdır.