DERNEĞİMİZ 108 YAŞINDA.

DERNEĞİMİZ 108 YAŞINDA.
Bugün Derneğimizin Kuruluşunun 108. Yıl Dönümü Kutluyoruz.
26 Ağustos 1915 tarihinde, Birinci Dünya savaşı sonunda Çanakkale ve diğer savaş bölgelerinden İstanbul’a gelip ihtiyaçlarını karşılayamayan ve memleketlerine dönemeyen yaralı askerlerin memleketlerine dönmelerinin sağlanması, eksik uzuvlarının yerine tahtadan yapılma protezlerin taktırılması, giydirilmeleri ve harçlıklarının sağlanması amacı ile Harbiye Nazırı Enver Paşanın talimatları ile İstanbul Merkez Kumandanı Miralay Cevdet bey ve on bir arkadaşı tarafından Malul ini Guzata Muavenet Heyeti ismi ile kurulmuştur.
Zaman içerisinde derneğimiz dışında birçok Malul Gazi ve Şehit Dul ve Yetimleri dernekleri kurulmuş ve bir nevi dernek enflasyonu ortaya çıkmıştır.
Aynı amaç uğruna faaliyet gösteren bu derneklerin 18 Haziran 1983 gün ve 18081 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2847 Sayılı Kanunla Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adı altında birleşmeleri hüküm altına alınmıştır.
Böylelikle Derneğimiz 2847 Sayılı Kanunla Kurulu bir dernek olarak 1984 yılından bu tarihe çalışmalarını sürdürmektedir.
Bu vesile ile de Anadolu Selçuklu Devletini Baş Komutanı Alparslan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları İle Bütün Şehitlerimizi, hayatlarını kaybeden Gazilerimizi Rahmet ve minnetle anarken, Malazgirt Zaferinin 949. yılını, Büyük Taarruz’un 101. yılını ve Derneğimizin 108. Şeref Gününü bir kez daha kutluyoruz.