19 EYLÜL Gaziler Günümüz kutlu olsun.

Gaziliğin devlet ve millet nezdinde ki önemini, “Kahraman Türk Ordusu ; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatan Mustafa Kemal ATATÜRK’ e 19 Eylül 1921 Günü Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir.
“Vatan mutlaka selâmet bulacak, millet mutlaka mutlu olacaktır. Çünkü kendi selâmetini, memleketin ve milletin saadet ve selâmeti için feda edebilen vatan evlâtları çoktur”.
Bu milli şuur ve düşünce ile 1683 Viyana'da başlayan toprak kaybı, 238 yıl sonra, 1921'de Sakarya Meydan Muharebesi'yle durdurulmuştur.
Zaman değişir, fıtrat değişmez. Gazilerimiz; her biri kahramanlığın ve fedakarlığın şerefli destanı; karakteri bağımsızlık olan Türk Milleti'nin onuru ve gururudur.
Bizler için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.
Böyle bir günde bizlerle birlikte mutluluğumuzu paylaşan herkese tüm gaziler adına teşekkür ederim.
Gazilik ünvanı verilişinin 100. Yıl dönümünde Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.
Gaziler Günümüz kutlu olsun.
Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit dul ve Yetimleri derneği Samsun şubesi

Galeri